Zima chyba każdemu daje w kość. Zwłaszcza wszelkim roślinom, które nie przepadają za niskimi temperaturami i mrozami, przez które mogą po prostu nie przetrwać do następnego roku. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można zabezpieczyć takie rośliny doniczkowe na okres zimowy, aby odpowiednio o nie zadbać. To także niezbędne informacje dla każdego, kto zastanawia się czy w ogóle istnieją gatunki roślin, które mogą przezimować na balkonie.
Jakie rośliny zimą na balkon
Nie wszystkie rośliny doniczkowe, które mamy w domach, są na tyle odporne, aby przetrwać zimę, a nawet późną jesień na balkonie. Niemniej jednak wiele osób marzy o tym, aby ich balkon prezentował się pięknie nawet w chłodnych miesiącach. Co można zrobić w takiej sytuacji? Najlepszym wyborem będą rośliny, które przystosowane są do takich temperatur i nic się z nimi nie stanie. Mowa tutaj na przykład o trawach ozdobnych, które nie zmieniają swojego odcienia ani stanu nawet w dużej wilgoci. Lekkie mrozy przetrwają również chryzantemy i lawenda, która najwyższej straci nieco koloru, ale pięknie prezentuje się nawet delikatnie wysuszona.
Jak doświetlać rośliny zimą
Zima nie należy do ulubionych pór roku roślin. Dodatkowo brak stałego światła to często dla nich największy problem. Zwłaszcza gdy, do czynienia mamy z pomieszczeniem, w którym tego światła jest naprawdę niewiele i roślina ma wręcz trudność z tym, aby móc tam spokojnie rosnąć. Naturalnie najprostszym rozwiązaniem jest przeniesienie rośliny w miejsce bardziej nasłonecznione. Najlepiej sprawdzą się pomieszczenia od wschodu i południa. Ważne jest też regularne przecieranie liści z zalegającego na nich kurzu. Dobrym pomysłem jest też zainwestowanie w specjalne lampy doświetlające rośliny.
Gdzie przechowywać rośliny zimą
Zima to trudny czas i często to właśnie wtedy pojawia się główne pytanie, gdzie przechowywać w tym okresie rośliny, aby zapewnić im odpowiednie warunki? Na pewno lepiej trzymać je w czterech ścianach, niżeli na zewnątrz. Warto też zrezygnować z parapetów, gdyż otwieranie okna nie zadziała na nie najlepiej. Jeśli jednak muszą być przechowywane na powietrzu, warto odpowiednio o nie zadbać, aby sprawić im solidne zabezpieczenia przed zbyt niskimi temperaturami, opadami i gwałtownym wiatrem. Takie warunki zaszkodzą przecież niemalże wszystkim roślinom doniczkowym.